Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Juridiska institutionen

vid Handelshögskolan

Juridiska institutionen
Box 650
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.law.gu.se
Epost: info@law.gu.se

Dekan: Per Cramér

Om enheten

Vid Juridiska institutionen i Göteborg bedrivs spännande och ämnesöverskridande forskning och utbildning. Sedan hösten 2004 ges ett moderniserat juristprogram med inslag av ny pedagogik, rollspel och simuleringar, utökat användande av informationsteknologi och andra interaktiva hjälpmedel, nya kurser och ett långtgående samarbete med praktiserande jurister. Det nya juristprogrammet syftar till att anpassa utbildningen till förändringar i samhället och till den internationella studiemiljön. Ett framgångsrikt deltagande i nationella och internationella juridiktävlingar har bidragit till moderniseringen och ytterligare förstärkt Göteborgsstudenternas goda rykte. Undervisningsutbudet omfattar, utöver juristprogrammet, såväl fristående kurser som programkurser för ekonomer och tekniker, liksom uppdragsutbildningar för olika yrkeskategorier.

Under senare år har institutionens forskning lett till bildandet av flera nya forskningscentrum som arbetar med miljö, immaterialrätt och social trygghet mm. Som en del av Handelshögskolan vid Göteborgs universitet erbjuds unika möjligheter till ämnesöverskridande samarbete med skolans övriga institutioner, liksom med näringslivet och samhället i övrigt. Institutionen har även kontakter med ett flertal utländska universitet, nära samarbete med andra GU- institutioner, Chalmers Tekniska Högskola och med andra lärosäten runt om i landet.

Juridisk utbildning och forskning har bedrivits i Göteborg sedan Handelshögskolan grundades år 1923. En fullständig juris kandidatutbildning har erbjudits sedan år 1991 och Göteborg är således en av sex universitetsorter i Sverige som kan utfärda en juriskandidatexamen eller juristexamen som det heter sedan 1 juli 2007. Institutionen har expanderat kraftigt de senaste åren och nya forskare och föreläsare tillkommer hela tiden.

Sedan år 1995 finns Juridiska institutionen i Handelshögskolans nya, ljusa och välutrustade lokaler på Vasagatan 1 mitt i centrala Göteborg. Mest storslaget är Handelshögskolans bibliotek med sin magnifika läsesal och utrustning av moderna hjälpmedel. Här finns 350 läsplatser för studenter samt ett stort antal grupprum och forskarplatser. Biblioteket är ett s.k. European Documentation Centre (EDC), vilket innebär att det är ett av de utvalda bibliotek i Sverige där alla officiella EG-rättsliga dokument återfinns.

Senaste publikationer

Who is the National Judge? A Typology of Judicial Attitudes and Behaviours Regarding Preliminary References
Anna Wallerman
The Eurosceptic Challenge National Implementation and Interpretation of EU Law, Oxford, Hart Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

National Resistance Against EU Law and Governance: Degrees and Manifestations
Anna Wallerman
The Eurosceptic Challenge National Implementation and Interpretation of EU Law, Oxford, Hart Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction
Clara Rauchegger, Anna Wallerman
The Eurosceptic Challenge National Implementation and Interpretation of EU Law, Oxford, Hart Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Brexit, Trumpism and the Structure of International Trade Regulation
Per Cramér
The European Union in a Changing World Order, London, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Ett medvetet slag mot rättssäkerheten
Björn Hurtig, Hartman Samuel, Sebastian Wejedal
Svenska dagbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Parallell rättsbildning och skatteflyktsperspektiv
Pernilla Rendahl
Skattenytt Akademiska årsskrift 2018, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Basu Bal, Abhinayan Universitetslektor, biträdande 031-786 5864 abhinayan.basu@law.gu.se
Helminski, Amber Amanuens amber.helminski@law.gu.se
Moberg, Andreas Universitetslektor 031-786 5677 andreas.moberg@law.gu.se
Sallander, Ann-Sophie Universitetslektor 031-786 1519 ann-sophie.sallander@law.gu.se
Gustafsson, Anna Universitetsadjunkt anna.gustafsson@law.gu.se
Wallerman, Anna Universitetslektor, biträdande 031-786 6342 anna.wallerman@law.gu.se
Westholm, Aron Doktorand 031-786 4903 aron.westholm@law.gu.se
Hoas, Åsa Sara Amanuens asasara.hoas@law.gu.se
Klevendal Englund, Bitte Administrativ chef, inst 031-786 2675 bitte.klevendal@law.gu.se
Svensson, Bo Universitetslektor bo.svensson@law.gu.se
Bohman, Brita Postdoktor brita.bohman@law.gu.se
Olsen Lundh, Christina Universitetslektor, adjungerad christina.olsen-lundh@law.gu.se
Forssell, Christine Forskningssamordnare 031-786 5961 christine.forssell@law.gu.se
Hermansson, Christoffer Universitetsadjunkt 031-786 5469 christoffer.hermansson@law.gu.se
Martinson, Claes Universitetslektor 031-786 1286 claes.martinson@law.gu.se
Hult, Daniel Universitetslektor daniel.hult@law.gu.se
Jivegård, David Doktorand david.jivegard@law.gu.se
Kleist, David Universitetslektor, Skatterätt 031-786 3995 david.kleist@law.gu.se
Langlet, David Professor 031-786 1517 david.langlet@law.gu.se
Matsson, David Amanuens david.matsson@law.gu.se
Ryffé, David Doktorand 031-786 1529 david.ryffe@law.gu.se
Sandegård, Elin Doktorand 031-786 1524 elin.sandegard@law.gu.se
Kask, Elisabeth Institutionsadministratör 031-786 1533 elisabeth.kask@law.gu.se
Fagerfjäll, Elleonor Universitetsadjunkt 031-786 1519 elleonor.fagerfjaell@law.gu.se
Lager, Emma Utbildningsadministratör emma.lager@law.gu.se
Björling, Erik Universitetslektor 031-786 2579 erik.bjorling@law.gu.se
Lidman, Erik Doktorand erik.lidman@law.gu.se
Mägi, Erik Doktorand 031-786 1524 erik.magi@law.gu.se
Svensson, Eva-Maria Professor, Proprefekt 031-786 1298 eva-maria.svensson@law.gu.se
Bladini, Filip Universitetslektor, Docent i civilrätt. Försäkrings- och skadeståndsrätt, Konkurrensrätt 031-786 1295 filip.bladini@law.gu.se
Strandberg Hassellind, Filip Doktorand filip.strandberg.hassellind@law.gu.se
Valguarnera, Filippo Universitetslektor 031-786 1520 filippo.valguarnera@law.gu.se
Argüello, Gabriela Postdoktor, Föräldraledig 031-786 6699 gabriela.arguello@law.gu.se
Noll, Gregor Professor 031-786 1260 gregor.noll@law.gu.se
Heidbrink, Jakob Universitetslektor 031-786 1522 jakob.heidbrink@law.gu.se
Käll, Jannice Forskare jannice.kall@law.gu.se
Chuah, Jason Professor, gäst jason.chuah@law.gu.se
Andersson, Jeanette Universitetsadjunkt jeanette.andersson@law.gu.se
Lund, Jeanette Personalhandläggare 031-786 4960 jeanette.lund@law.gu.se
Johns, Jeffrey It-samordnare 031-786 6346 jeffrey.johns@law.gu.se
Andreasson, Jens Universitetslektor 031-786 5993 jens.andreasson@law.gu.se
Kern, Jhonnie Mikael Doktorand 031-786 1524 jhonnie.kern@law.gu.se
Åhman, Joachim Universitetslektor, Prefekt 031-786 4434 joachim.ahman@law.gu.se
Pedroso, Joana Cristina Doktorand joana.pedroso@law.gu.se
Berntsson, Johanna Doktorand johanna.berndtsson@law.gu.se
Nilsson, Jonas Doktorand jonas.nilsson@law.gu.se
Jacobsen, Jörn Professor, gäst jorn.jacobsen@law.gu.se
Johansson, Julia Doktorand julia.johansson@law.gu.se
Åberg, Karin Doktorand karin.aberg.2@gu.se
Björelid, Karin Samordnare 031-786 2616 karin.bjorelid@law.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 1 - 10 av 1567

2020

2019

Who is the National Judge? A Typology of Judicial Attitudes and Behaviours Regarding Preliminary References
Anna Wallerman
The Eurosceptic Challenge National Implementation and Interpretation of EU Law, Oxford, Hart Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

National Resistance Against EU Law and Governance: Degrees and Manifestations
Anna Wallerman
The Eurosceptic Challenge National Implementation and Interpretation of EU Law, Oxford, Hart Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction
Clara Rauchegger, Anna Wallerman
The Eurosceptic Challenge National Implementation and Interpretation of EU Law, Oxford, Hart Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Brexit, Trumpism and the Structure of International Trade Regulation
Per Cramér
The European Union in a Changing World Order, London, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Ett medvetet slag mot rättssäkerheten
Björn Hurtig, Hartman Samuel, Sebastian Wejedal
Svenska dagbladet, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

Parallell rättsbildning och skatteflyktsperspektiv
Pernilla Rendahl
Skattenytt Akademiska årsskrift 2018, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 1567

Sidansvarig: Jeffrey Johns|Sidan uppdaterades: 2017-11-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?