Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Juridiska institutionen

vid Handelshögskolan

Juridiska institutionen
Box 650
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.law.gu.se
Epost: info@law.gu.se

Prefekt: Joachim Åhman

Om enheten

Vid Juridiska institutionen i Göteborg bedrivs spännande och ämnesöverskridande forskning och utbildning. Sedan hösten 2004 ges ett moderniserat juristprogram med inslag av ny pedagogik, rollspel och simuleringar, utökat användande av informationsteknologi och andra interaktiva hjälpmedel, nya kurser och ett långtgående samarbete med praktiserande jurister. Det nya juristprogrammet syftar till att anpassa utbildningen till förändringar i samhället och till den internationella studiemiljön. Ett framgångsrikt deltagande i nationella och internationella juridiktävlingar har bidragit till moderniseringen och ytterligare förstärkt Göteborgsstudenternas goda rykte. Undervisningsutbudet omfattar, utöver juristprogrammet, såväl fristående kurser som programkurser för ekonomer och tekniker, liksom uppdragsutbildningar för olika yrkeskategorier.

Under senare år har institutionens forskning lett till bildandet av flera nya forskningscentrum som arbetar med miljö, immaterialrätt och social trygghet mm. Som en del av Handelshögskolan vid Göteborgs universitet erbjuds unika möjligheter till ämnesöverskridande samarbete med skolans övriga institutioner, liksom med näringslivet och samhället i övrigt. Institutionen har även kontakter med ett flertal utländska universitet, nära samarbete med andra GU- institutioner, Chalmers Tekniska Högskola och med andra lärosäten runt om i landet.

Juridisk utbildning och forskning har bedrivits i Göteborg sedan Handelshögskolan grundades år 1923. En fullständig juris kandidatutbildning har erbjudits sedan år 1991 och Göteborg är således en av sex universitetsorter i Sverige som kan utfärda en juriskandidatexamen eller juristexamen som det heter sedan 1 juli 2007. Institutionen har expanderat kraftigt de senaste åren och nya forskare och föreläsare tillkommer hela tiden.

Sedan år 1995 finns Juridiska institutionen i Handelshögskolans nya, ljusa och välutrustade lokaler på Vasagatan 1 mitt i centrala Göteborg. Mest storslaget är Handelshögskolans bibliotek med sin magnifika läsesal och utrustning av moderna hjälpmedel. Här finns 350 läsplatser för studenter samt ett stort antal grupprum och forskarplatser. Biblioteket är ett s.k. European Documentation Centre (EDC), vilket innebär att det är ett av de utvalda bibliotek i Sverige där alla officiella EG-rättsliga dokument återfinns.

Senaste publikationer

The International Court of Justice and Migration
Gregor Noll
Achilles Skordas, Research Handbook of the International Court of Justice, Edward Elgar, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Environmentally sound Management of Ship Wastes: challenges and opportunities for European ports
Gabriela Arguello
Journal of Shipping and Trade, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

LSS-utredningen och den enskildes skydd mot retroaktiv lagstiftning.
Therese Bäckman
Nordisk socialrättslig tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migrant Employment Integration and Artificial Intelligence (AI)
Nataliya Berbyuk Lindström, Dina Koutsikouri, Jonas Stier, Matilda Arvidsson
Proceedings of the 32nd annual workshop of the Swedish Artificial Intelligence Society (SAIS) online conference, June 16 – 17, 2020., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Life in the Ruins: International Law as Doctrine and Discipline
Gregor Noll
Routledge Handbook of International Law and the Humanities, Abingdon, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Vem får prövningstillstånd i kammarrätt? – Ett empiriskt bidrag till teorin om ”Party Capability”
Sebastian Wejedal, Alice Risenfors, Louise Holm
Förvaltningsrättslig Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the preconditions for large-scale collective action
Sverker C. Jagers, Niklas Harring, Åsa Löfgren, Martin Sjöstedt, F. Alpizar et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Turn to History in International Law and the Sources Doctrine: Critical Approaches and Methodological Imaginaries
Matilda Arvidsson, Miriam Bak McKenna
Leiden Journal of International Law, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who, or What, is the Human of International Humanitarian Law
Matilda Arvidsson
S Pahuja & S Chalmers (eds) Routledge Handbook on International Law and the Humanities (Routledge, Abingdon 2020), Abingdon, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 103

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 5857 peter.andersson@law.gu.se
Andreasson, Jens Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5993 jens.andreasson@law.gu.se
Argüello, Gabriela Postdoktor, Föräldraledig 031-786 6699 gabriela.arguello@law.gu.se
Arvidsson, Matilda Forskare 031-786 4805 matilda.arvidsson@law.gu.se
Baaz, Mikael Professor 031-786 5804 mikael.baaz@law.gu.se
Basu Bal, Abhinayan Universitetslektor 031-786 5864 abhinayan.basu@law.gu.se
Benson, Ylva Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 5856 ylva.benson@law.gu.se
Bernardini, Mikael Doktorand 031-786 1472 mikael.bernardini@law.gu.se
Björelid, Karin Samordnare 031-786 2616 karin.bjorelid@law.gu.se
Björling, Erik Universitetslektor 031-786 2579 erik.bjorling@law.gu.se
Bladini, Filip Universitetslektor, Docent i civilrätt. Försäkrings- och skadeståndsrätt, Konkurrensrätt 031-786 1295 filip.bladini@law.gu.se
Bladini, Moa Universitetslektor 031-786 1293 moa.bladini@law.gu.se
Bruncevic, Merima Universitetslektor 031-786 4379 merima.bruncevic@law.gu.se
Bäckman, Therese Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 3351 therese.backman@law.gu.se
Carlsson, Martina Amanuens martina.carlsson@law.gu.se
Chuah, Jason Professor, gäst jason.chuah@law.gu.se
Cramér, Per Professor 031-786 5521 per.cramer@handels.gu.se
de Lucia Dahlbeck, Moa Postdoktor m.dahlbeck@law.gu.se
Dotevall, Rolf Professor, professor 031-786 1527 rolf.dotevall@law.gu.se
Einefors, Robert Doktorand robert.einefors@law.gu.se
Emblad, Patrik Universitetsadjunkt patrik.emblad@law.gu.se
Eneljung, Robert Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 1523 robert.eneljung@law.gu.se
Erhag, Thomas Professor 031-786 5189 thomas.erhag@law.gu.se
Fagerfjäll, Elleonor Universitetsadjunkt 031-786 1519 elleonor.fagerfjaell@law.gu.se
Flodén, Cecilia Studievägledare 031-786 1534 cecilia.floden@law.gu.se
Forssell, Christine Forskningssamordnare 031-786 5961 christine.forssell@law.gu.se
Fäger, Catarina Universitetsadjunkt, adjungerad catarina.fager@law.gu.se
Gipperth, Lena Professor, Föreståndare 031-786 1297 lena.gipperth@law.gu.se
Gustafsson, Anna Universitetsadjunkt anna.gustafsson@law.gu.se
Hedlund, Maria Administrativ chef, inst maria.hedlund@law.gu.se
Heidbrink, Jakob Universitetslektor 031-786 1522 jakob.heidbrink@law.gu.se
Helminski, Amber Amanuens amber.helminski@law.gu.se
Helminski, Amber Projektassistent amber.helminski@law.gu.se
Helmstad, Astrid Samordnare astrid.helmstad@law.gu.se
Herlin-Karnell, Ester Universitetslektor 031-786 1518 ester.herlin-karnell@law.gu.se
Hermansson, Christoffer Universitetsadjunkt 031-786 5469 christoffer.hermansson@law.gu.se
Hervéus, Karin Doktorand 031-786 6579 karin.herveus@law.gu.se
Hult, Daniel Universitetslektor 031-786 4357 daniel.hult@law.gu.se
Hultegård, Kristina Doktorand kristina.hultegard@law.gu.se
Isaksson, Christoffer Amanuens christoffer.isaksson@law.gu.se
Jaktman, Mathilda Universitetsadjunkt mathilda.jaktman@law.gu.se
Jivegård, David Doktorand david.jivegard@law.gu.se
Johansen, Tormod Otter Forskare 031-786 1528 tormod.otter.johansen@law.gu.se
Johansson, Julia Doktorand 031-786 4926 julia.johansson@law.gu.se
Johns, Jeffrey It-samordnare 031-786 6346 jeffrey.johns@law.gu.se
Kask, Elisabeth Institutionsadministratör 031-786 1533 elisabeth.kask@law.gu.se
Kern, Jhonnie Mikael Doktorand 031-786 1524 jhonnie.kern@law.gu.se
Kleist, David Universitetslektor, Skatterätt 031-786 3995 david.kleist@law.gu.se
Klevendal Englund, Bitte Administrativ chef, inst 031-786 2675 bitte.klevendal@law.gu.se
Kouvo, Sari Universitetslektor 031-786 3481 sari.kouvo@law.gu.se

Visar 1 - 50 av 103

Visar 1 - 10 av 1719

2020

The International Court of Justice and Migration
Gregor Noll
Achilles Skordas, Research Handbook of the International Court of Justice, Edward Elgar, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Environmentally sound Management of Ship Wastes: challenges and opportunities for European ports
Gabriela Arguello
Journal of Shipping and Trade, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

LSS-utredningen och den enskildes skydd mot retroaktiv lagstiftning.
Therese Bäckman
Nordisk socialrättslig tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migrant Employment Integration and Artificial Intelligence (AI)
Nataliya Berbyuk Lindström, Dina Koutsikouri, Jonas Stier, Matilda Arvidsson
Proceedings of the 32nd annual workshop of the Swedish Artificial Intelligence Society (SAIS) online conference, June 16 – 17, 2020., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Life in the Ruins: International Law as Doctrine and Discipline
Gregor Noll
Routledge Handbook of International Law and the Humanities, Abingdon, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Vem får prövningstillstånd i kammarrätt? – Ett empiriskt bidrag till teorin om ”Party Capability”
Sebastian Wejedal, Alice Risenfors, Louise Holm
Förvaltningsrättslig Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the preconditions for large-scale collective action
Sverker C. Jagers, Niklas Harring, Åsa Löfgren, Martin Sjöstedt, F. Alpizar et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Turn to History in International Law and the Sources Doctrine: Critical Approaches and Methodological Imaginaries
Matilda Arvidsson, Miriam Bak McKenna
Leiden Journal of International Law, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who, or What, is the Human of International Humanitarian Law
Matilda Arvidsson
S Pahuja & S Chalmers (eds) Routledge Handbook on International Law and the Humanities (Routledge, Abingdon 2020), Abingdon, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1719

Sidansvarig: Jeffrey Johns|Sidan uppdaterades: 2017-11-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?